TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Pracownia Badań Emisji została utworzona w celu realizacji prac badawczych
w zakresie oceny emisji zanieczyszczeń transportowych, ze szczególnym uwzględnieniem spalin silnikowych i oceny toksyczności mikroklimatu wnętrza kabin pojazdów. Rozwijany z roku na rok potencjał badawczy sprawił, że Pracownia zajmuje się również badaniami stężeń zanieczyszczeń na stanowiskach pracy, chemizmem procesów produkcyjnych, badaniami środowiskowymi, badaniami toksycznych składników gazów procesowych i spalinowych różnego pochodzenia, jak również analizą paliw węglowodorowych. W wachlarzu projektów znajdują się również badania nad mikrobiologicznymi procesami rozkładu biomasy w celu pozyskania gazu energetycznego jako alternatywnego paliwa silnikowego.
Laboratorium posiada liczne analizatory do pomiaru stężeń tlenków węgla, tlenków azotu, sumy węglowodorów oraz zadymienia spalin. Wykonywane są analizy chromatograficzne (chromatografia gazowa) w zakresie lotnych związków organicznych (LZO, eng.: VOC?s) i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA eng.: PAHs). Pracownia wyposażona jest w najwyższej klasy chromatografy gazowe z detektorami masowymi, płomieniowo-jonizacyjnym (FID) oraz wychwytu elektronów (ECD), co wraz z zestawem kolumn, termodesorberem,
i precyzyjnymi autosamplerami gwarantuje najwyższą jakość wyników oraz możliwość szerokiego spektrum oznaczanych substancji.
Ważnym profilem działalności Pracowni są badania modelowe w zakresie numerycznej mechaniki płynów z zastosowaniem oprogramowania ANSYS FLUENT. Oprogramowanie CFD umożliwia zaprojektowanie i przeprowadzenie symulacji przepływu płynu w każdym rodzaju pojazdu i maszyn, w tym modelowanie procesów termochemicznych oraz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.
Pracownia Badań Emisji współpracuje z Instytutem Immunologii i Badań Eksperymentalnych Polskiej Akademii Nauk. Efektem współpracy jest realizacja unikatowych w skali światowej badań nad cytotoksycznym wpływem preparatów pozyskanych ze spalin silnikowych na komórki nabłonka płuc ludzkich.
Zestaw aparatury Pracowni zawiera między innymi:
Kontakt:
dr hab. inż. Anna Janicka prof. uczelni