TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Inżynierii Pojazdów

Studia i Studenci

Kierunki studiów pod naszą opieką

Od wielu lat świat oczekuje zrównoważonych działań w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, w tym oszczędzania energii, alternatywnych źródeł energii, wysokiej jakości powietrza itp. Pod wpływem tych wyzwań współcześni projektanci wdrażają nowoczesne technologie w pojazdach samochodowych. Od samego początku, tj. od 1945 r., Politechnika Wrocławska, a w szczególności zakłady naukowo-badawcze działające w obszarze motoryzacji, których spadkobiercą jest dzisiejsza Katedra Inżynierii Pojazdów, uczestniczy w procesie kształcenia w zakresie rozwoju technologii motoryzacyjnych. W ten sposób z naszej inspiracji powstały dwa kierunki dedykowane edukacji w zakresie inżynierii pojazdów.

Mechanika i Budowa Maszyn specjalność Automotive Engineering        II stopień w języku angielskim

Specjalność funkcjonuje od 2008 r., ale jej początek datowany jest na rok 2005 kiedy to w obszarze europejskim z udziałem kilkunastu uniwersytetów zagranicznych powstała inicjatywa wspólnego kształcenia w obszarze inżynierii pojazdów. Edukacja na poziomie studiów magisterskich odbywa się w całości w języku angielskim i rozszerzyła krąg osób zainteresowanych na cały świat. Absolwenci tego kierunku mają solidne podstawy ogólnej wiedzy zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej inżynierii samochodowej na tle ogólnych problemów energetycznych i środowiskowych. Studenci poznają metodologię naukową i sprawozdawczość inżynierską. Pracownicy Katedry utrzymują ścisłe kontakty z absolwentami, którzy funkcjonują w międzynarodowych i multidyscyplinarnych grupach. Wartością dodaną tych studiów jest zmotywowanie do uczenia się przez całe życie w obszarze inżynierii pojazdów. Przy podejmowaniu decyzji i wykonywaniu zadań absolwenci tej specjalizacji kierują się zasadami społecznymi, ekonomicznymi i ekologicznymi.

Program studiów

Inżynieria Pojazdów i Napędów Niskoemisyjnych                                      I stopień

Kierunek studiów, których rozpoczęcie datuje się na rok akademicki 2023/2024 jest związany z dyscypliną inżynieria mechaniczna i wypełnia efekty uczenia nabyte w procesie kształcenia na temat całkowitej emisyjności w cyklu życia pojazdu przez pryzmat emisji: gazów cieplarniany, substancji szkodliwych, hałasu i emisji elektromagnetycznej. Edukacja na pierwszym stopniu oznacza studia w obszarze już istniejących konstrukcji z umiejętnością dostrzeżenia nowych potrzeb i inżynierskiej analizy w zakresie rozwoju napędów niskoemisyjnych. Studia są realizowane w formule projektowej tak, aby student inspirowany aplikacjami projektowymi sprawniej utrwalał informacje i zamieniał je na wiedzę ze szczególnym naciskiem na jej zastosowanie. Absolwent jest przygotowany zarówno do indywidualnej pracy jak i pracy w zespole oraz koordynacji prac i oceny ich wyników. Przedmioty kształcenia zostały dobrane w celu kreowania szerokiej percepcji w zakresie inżynierskiej oceny energetyczno-ekologicznej, a to definiuje rozległe możliwości zatrudnienia. Absolwent jest przygotowany do pracy nie tylko w branży motoryzacyjnej, zarówno w obszarze projektowym jak i wytwórczym oraz w eksploatacji środków transportu, ale również może być zatrudniony przez inne jednostki gospodarcze, administracyjne i edukacyjne wymagające wiedzy technicznej z obszaru niskoemisyjności i cyklu życia produktu.

Program studiów

inzynieria_napedow_niskoemisynjnych_1_-_copy.png

Materiały do zajęć

Silniki Spalinowe

Thermodynamics - laboratory

Thermodynamics - laboratory, Aleksander Górniak, DEng

Pliki do pobrania

experiment_1.pdf [ .pdf ]

experiment_2.pdf [ .pdf ]

experiment_3.pdf [ .pdf ]

experiment_4.pdf [ .pdf ]

experiment_5.pdf [ .pdf ]

experiment_6.pdf [ .pdf ]

Termodynamika techniczna - laboratorium

Termodynamika techniczna - laboratorium dr inż. Aleksander Górniak 

Pliki do pobrania

cwiczenie_1.pdf [ .pdf ]

cwiczenie_2.pdf [ .pdf ]

cwiczenie_3.pdf [ .pdf ]

cwiczenie_4.pdf [ .pdf ]

cwiczenie_5.pdf [ .pdf ]

cwiczenie_6.pdf [ .pdf ]

Wykłady dr inż. Aleksander Górniak

Geometria wykreślna prof. dr hab. inż. Andrzej Kaźmierczak

Wykłady z geometrii wykreślnej prof. dr hab. inż. Andrzeja Kaźmierczaka : Geometria wykreślna prof. dr hab. inż. Andrzej Kaźmierczak

Politechnika Wrocławska © 2024